Przejdź do treści

Po co nam uszczelki w drzwiach

Nasze babcie miały zwyczaj robienia przetworów, więc przynajmniej niektórzy z was powinni pamiętać czym były słoiki weck i jaka była tragedia, kiedy zgubiła się uszczelniająca je gumka – słoik nadawał się do wyrzucenia, no chyba, że w pobliskim sklepie gospodarstwa domowego sprzedawali zapasowe, a zagubieniu specjalnej, zamykającej sprężyny już nawet nie chcemy wspominać. Dzięki uszczelkom i specjalnemu systemowi zamykania słoiki były szczelne a zawekowana w nich żywność mogła z powodzeniem przetrwać nawet kilka lat – oto jaka jest moc szczelności.

Żadna to tajemnica, że bez zamontowania odpowiednich uszczelek do drzwi czy też okien staną się one nie tylko nieprzyjemnie przewiewne, ale też słabe akustycznie. Jeśli zatem wybieracie sobie drzwi zadbajcie o to, żeby miały uszczelki odpowiedniego rodzaju i klasy. Jeśli chodzi o uszczelki do drzwi zewnętrznych, należy pamiętać, że są one przeważnie ciężkie, niektóre nawet bardzo, dlatego właściwie dobrana uszczelka powinna pełnić rolę amortyzatora, który w sposób skuteczny „wyhamuje” skrzydło, uniemożliwiając trzaskanie. Uchroni to ich konstrukcje przed zniszczeniem. Warto też pamiętać o odpowiednich parametrach akustycznych, izolacji termicznej, a także odpowiednim blokowaniu wody i powietrza. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku drzwi domu jednorodzinnego, więc pamiętajcie, że należy szukać uszczelek dodatkowo wzmocnionych, z dużą ilością materiału izolującego.

Ważne jest to, z jakiego materiału uszczelka została wykonana. Na rynku budowlanym dostępne są uszczelki: PVC – wytłaczane przy użyciu specjalnych profili, dzięki czemu dobrze przylegają do uszczelnianych elementów, jednak mają tendencję do odkształcania się oraz stosunkowo niską odporność na wpływ czynników zewnętrznych. Uszczelki z polichlorku winylu(PVC-P), nieco wytrzymalsze. Uszczelki TPE – stworzone z termoplastycznych elastomerów. Uszczelki PU (poliuretanowe) – bardzo elastyczne, dzięki czemu nie ulegają deformacjom. Uszczelki gumowe – najczęściej tworzone są na bazie kauczuku. Charakteryzują się sporą elastycznością, dzięki czemu dobrze dopasowują się do wszelkich szczelin. Uszczelki EPDM – najnowocześniejsze, są bardzo wytrzymałe, a przy tym elastyczne, nawet w bardzo niskich czy też w bardzo wysokich temperaturach. Mają coś co nazywane jest komorą powietrzną, co powoduje ich wysoką skuteczność. Uszczelki silikonowe – bardzo dobrze przylegają do wybranych powierzchni, chociaż dość szybko się zużywają, no i nie nadają się do drzwi wejściowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.