Przejdź do treści

Co zrobić kiedy drzwi się ciężko otwierają?

Popchnij z biodra – doradził mi sąsiad, kiedy wychodziliśmy z jego domu na cotygodniowy trucht osiedlowy. – Drzwi przyssane, źle zrobili mi montaż, chociaż jak do nich dzwonię, to twierdzą, że to wina drzwi. Zatrzymałem się w pół ruchu. Jak to przyssane? – zdziwiłem się.

Słyszałem co prawda, że zasysają się drzwi od lodówek, ale wejściowe? – Normalnie. Wychodząc trzeba z biodra, a wchodząc trzeba się przyłożyć, żeby się otworzyły. – To na pewno nie problem z drzwiami – stwierdziłem i przystąpiłem do oględzin. Co musicie sprawdzić w takich przypadkach? Po pierwsze uszczelkę, po drugie czy drzwi ( ościeżnice )trzymają poziom i pion, po trzecie zawiasy i ich regulację, po czwarte próg.

Z drzwiami mojego sąsiada wszystko było w jak najlepszym porządku, a jednak faktycznie trzeba było nie tylko z biodra, ale i z ramienia. Przepuszczalność powietrza – to dość ważna cecha drzwi wejściowych wewnętrznych i zewnętrznych. Klasyfikację drzwi ujęto w normie „PN-EN 12207:2001 Okna i drzwi –Przepuszczalność powietrza – Klasyfikacja”, według której  jest pięć klas przepuszczalności powietrza(0–4). Najniższą przepuszczalność powietrza mają drzwi o klasie najwyższej. Zamiast pójść biegać przeprowadziliśmy śledztwo. Co się okazało. Z drzwiami nie było żadnego problemu, za to z wentylacją w budynku już tak. Najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna i taką miał mój sąsiad. Sztuka polega na tym, żeby wszystkie ciągi wentylacyjne wyciągały powietrze – tak sobie marzymy, no bo nie może dmuchać nam zimnem do domu. W praktyce ile fi kanałów wyciągowych to tyle powinno być nawiewnych. A zatem sąsiad miał za szczelny dom.

Cała idea wentylacji grawitacyjnej polega właśnie na nieszczelności budynku. Bilans musi wyjść na zero, na miejsce zużytego powietrza, które ma ulecieć w przestworza musi wejść świeże. Natura nie da się oszukać. Więc nie narzekajcie na drzwi, najpierw sprawdźcie wentylację w waszym domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.