Przejdź do treści

Z pamiętnika właściciela domu

Początek miesiąca. Siadam jak zawsze do komputera, żeby popłacić rachunki, nikt w domu nie chce się tym zająć, a poza tym lubię mieć kontrolę nad wydatkami. Cieszę się w duchu, że zapłacę mniej niż ostatnio, bo ociepliliśmy cały dom, nareszcie pieniądze nie będą nam uciekać przez ściany. Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo cena gazu idzie w górę w zawrotnym tempie. Dobra inwestycja. Sprawdziłem stan liczników, robię przelew. Co?!!! Rachunki nie spadły, ale poszły w górę! Jak to możliwe?

Okazuje się, że mimo szczelnych okien i ocieplonych ścian ciepło i tak może uciekać nam z domu. Spytacie jak? To proste, przez drzwi zewnętrzne. Do domu energooszczędnego warto więc wybrać drzwi wejściowe o dobrej izolacyjności termicznej.

Wielu z nas w trakcie budowy domu czy też remontu staje przed problemem wyboru właściwych drzwi zewnętrznych. Na co należy przy takim wyborze zwracać uwagę? Na bardzo istotny parametr drzwi zewnętrznych tj. izolacyjność termiczną. Jeżeli zależy nam na oszczędzaniu energii, należy dokładnie przeanalizować wartości  współczynników przenikania ciepła drzwi zewnętrznych. Trzeba mieć świadomość, że przez otwory ścienne tj. okna i drzwi zewnętrzne tracimy około 10 – 20 % ciepła. W celu zmniejszenia opłat za energię, a zwłaszcza za ogrzewanie, powinniśmy zdecydować się na montaż drzwi charakteryzujących się niskimi współczynnikami przenikania ciepła. Co to takiego i jak to sprawdzić?

Wspomniany współczynnik przenikania ciepła – U wyrażony w jednostce W/(m2K) zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego materiału, ocieplenia drzwi (styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa) oraz ich konstrukcji. Współczynnik ten to parametr oznaczony symbolem U, podawany w jednostkach W/(m2.K), który określa wielkość przepływu ciepła przez jednostkową powierzchnię danej przegrody budowlanej – ściany lub drzwi, jeśli po dwóch jej stronach panuje różnica temperatur w wysokości 1K. Na jego podstawie można określić straty cieplne. Niska wartość współczynnika U oznacza, że ubytki ciepła będą niewielkie. Jeśli ktoś lubi może sobie to nawet wyliczyć, ale prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie współczynnika U poszczególnych modeli drzwi na naszej stronie internetowej i wybranie takich jakie są wam potrzebne. Pamiętajcie! Decydując się na budownictwo energooszczędne należy montować drzwi cechujące się współczynnikiem poniżej 1,3 W/(m2K), pomogą zmniejszyć straty ciepła o 20 – 30 %.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.