Przejdź do treści

Kłaniam się i całuję rączki

Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięły ukłony?

Jest to dość popularny sposób okazywania szacunku czy też witania się, chociaż współcześnie to raczej tylko skinięcie głową a nie głęboki ukłon. Ci bardziej bardziej i tradycyjni dobrze wychowani jednak pilnują, żeby w odpowiednich okolicznościach odpowiednio się ukłonić. Co z tym wszystkim mają wspólnego drzwi?

Gdybyście pokusili się o stworzenie monografii na temat drzwi i zrobili przegląd rodzajów wejść przez stulecia, sami łatwo odpowiedzielibyście sobie na to pytanie. W naszej szerokości geograficznej pogoda jest jaka jest, mimo globalnego ocieplenia, nie zmieniła się aż tak drastycznie, a więc bywa zimno i wieje i w ogóle chce się uciec do domu i zamknąć za sobą drzwi, najlepiej żeby były szczelne i o odpowiednim współczynniku utrzymania ciepła. Nie inaczej myśleli nasi przodkowie, przez większy otwór bardziej wieje i ucieka więcej ciepła, więc dawniej drzwi były raczej niewielkie, tak mniej więcej do 150 centymetrów.

Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dawniej i ludzie byli znacznie niżsi niż dziś, to i tak wejście do domu bez nabicia sobie guza było niezłym wyzwaniem. Co trzeba było zatem zrobić, żeby nie roztrzaskać sobie głowy o nadproże? Wystarczyło się schylić.

I tak nam już to schylanie się przy wchodzeniu do czyjegoś domu (do własnego też) zostało. Dzisiaj ukłon na powitanie w kierunku gospodarzy jest czymś tak naturalnym, że mało kto zastanawia się, skąd wziął się ten zwyczaj. Współcześnie standardowe wymiary drzwi wejściowych zewnętrznych w mieszkaniach wynoszą przynajmniej 90 na 200 centymetrów, ale może być też nieco wyższe. W ofertach sprzedaży znajdziemy skrzydła o wysokości 200 do 250 cm.

W domach jednorodzinnych wysokość drzwi wynosi przeważnie 200 centymetrów, ale w ofertach sprzedaży znajdziemy także wyższe skrzydła, dopasowane do nieco wyższego otworu drzwiowego, zatem jeśli nie mamy ponad dwóch metrów wzrostu, kłanianie się jest tylko kwestią dobrego wychowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.