Przejdź do treści

Dlaczego nie witamy się przez próg?

Drzwi wejściowe i próg naszego domu stanowią pewnego rodzaju barierę między światem wewnętrznym, bezpiecznym a tym zewnętrznym, który może być bardzo różny.

Wszak dom zaczyna się od drzwi. Są one swego rodzaju bramą, która ma nas chronić tak przed niechcianymi gośćmi, jak i przed złymi mocami, ale stanowi też przejście nawet wtedy, kiedy nikt przez  nie przechodził. Cóż zatem trzeba było zrobić? Należało je należycie zabezpieczyć.

Wierzono na przykład, że żelazo odstrasza złe moce. Dlatego też przybijano do drzwi kowalskie gwoździe, często w kształcie krzyża, co miało chronić domowników przed czającym się na zewnątrz niebezpieczeństwem. wieszano na drzwiach podkowy, rośliny o funkcji ochronnej, jak jemioła lub wieniec z jedliny. Dbano też o to, żeby nie witać się przez próg, dlaczego? Wynikało to z symbolicznego znaczenia drzwi i progu.

Drzwi – podobnie jak brama czy portal – stanowią symbol przejścia, zmiany, zatem wszelkie czynności wykonywane na progu, ma na nas zdecydowanie zły wpływ. Gości powinno się zatem witać bądź jeszcze zanim przekroczą próg do naszego domu, bądź tuż po wejściu, kiedy już się rozgoszczą, by nie kusić złego losu. Drzwi traktowane są jako jeden z najważniejszych elementów domu. W symbolicznym wymiarze związane są z kolejnymi etapami życia człowieka, bowiem przekraczanie bramy (drzwi) następuje w najważniejszych chwilach – narodzinach, poprzez wesele ( wnoszenie panny młodej) i na końcu śmierć, i w każdym z tych obrzędów rodzinnych przechodzenie przez drzwi jest akcentowane.

Pomyślelibyście, że wasze drzwi mają aż takie znaczenie? Jeśli weźmiecie to wszystko pod uwagę, okazuje się, że  wybór rodzaju i wyglądu drzwi staje się kwestią nie tylko praktyczną drzwi. Przejrzyjcie dzisiaj naszą ofertę i zastanówcie się, które z naszych drzwi będą najlepiej chronić wasz świat.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.