Przejdź do treści

Skąd pochodzą drzwi?

Posiadanie drzwi w domach i mieszkaniach wydaje nam się tak naturalne, że nie zastanawiamy się nad tym skąd ten pożyteczny wynalazek się wziął. Codziennie kilkakrotnie otwieramy i zamykamy drzwi w ogóle nie myśląc o tym, że to robimy, ale kiedy przychodzimy do czyjegoś domu lub mieszkania zawsze pierwszą rzeczą, na którą patrzymy są właśnie drzwi.

Podstawową ich funkcją jest ochrona. Początkowo miały ludzi chronić przed dzikimi zwierzętami, intruzami i warunkami atmosferycznymi. Używali ich już starożytni Egipcjanie. W zapisach znajdujemy instrukcje budowy zdobionych wrót do świątyń. Najstarsze drzwi znajdujące się w kolekcjach muzealnych powstały prawie dwa tysięcy lat przed naszą erą i pochodzą z Nippur w Mezopotamii.

Dzisiaj chronią nas głównie przed warunkami atmosferycznymi i nieproszonymi gośćmi. Odkąd zastąpiliśmy kawałek materiału bardziej stabilną konstrukcją, warto pamiętać, że drzwi nie tylko odgradzają nas od potencjalnie niebezpiecznego świata zewnętrznego, ale są też swoistą wizytówką naszego domu i nas samych. Dlatego warto dobrze się zastanowić przed zakupem drzwi wejściowych.

Drzwi do Bazyliki Św. Kastora w Koblencji