Przejdź do treści

Kupiliście drzwi i co dalej?

Drzwi to wyjątkowo ważny i niezbędny element w naszym domu lub mieszkaniu. Kiedy decydujemy się na zakup drzwi lub na ich wymianę należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Jeśli wymieniacie drzwi naprawdę nie warto inwestować tylko w nowe skrzydło drzwiowe trzeba wymienić także ościeżnicę, nawet jeśli ta stara wydaje się na oko w całkiem niezłym stanie.

Takie rozwiązanie zapewni wam komfort użytkowania i pewność, że nowe drzwi będą szczelne i spełnią swoją funkcję. Jeśli natomiast wybudowaliście dom i zakupiliście już konkretny model drzwi pamiętajcie o kilku zasadach montażowych. Oczywiście, że najlepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie, ale możecie też poradzić sobie z tym zadaniem sami.

Oto kilka rad:

Niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa na to, w jaki sposób zostaną osadzone drzwi zewnętrzne, jest konstrukcja ściany. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową, ościeżnicę należy zamontować równo w połowie grubości muru.

Jeśli nasza ściana charakteryzuje się dwoma warstwami, to ościeżnica powinna zostać zawarta możliwie najbliżej zewnętrznej części muru.
Ściany trójwarstwowe zaś wymagają od nas montażu ościeżnicy w samej warstwie ocieplenia.

Co ważne zanim weźmiemy się za montaż drzwi zewnętrznych, sprawdźmy i to kilkukrotnie wymiarów otworu, który został przez nas przygotowany pod montaż ościeżnicy wraz ze skrzydłem. Tutaj nie ma miejsca na błędy, musi to być zrobione bardzo precyzyjnie. Należy pamiętać, że potrzebne jest miejsce na pianę montażową, a drzwi powinny pracować lekko i swobodnie, dodajcie zatem jakieś 1,5 cm.

Ciąg dalszy to wstępne osadzenie ościeżnicy, unieruchomimy ją przy pomocy drewnianych kołków, które pomogą także w jej prawidłowym ustawieniu. Następnie wiercimy dziury pod kotwy w bocznej oraz górnej części futryny, potem przydadzą wam się listwy rozporowe, na samym końcu zamontujcie próg. No i oczywiście nie zapomnijcie o zaaplikowaniu pianki montażowej między ścianą a ościeżnicą.

Potem będzie już z górki. Powodzenia

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.