Przejdź do treści

Jaka jest funkcja drzwi?

Zastanawialiście się kiedyś do czego służą drzwi i jaką właściwie pełnią funkcje w naszym domu?

Posiadanie drzwi w domach i mieszkaniach wydaje nam się tak naturalne, że nie zastanawiamy się nad tym skąd ten pożyteczny wynalazek się wziął. Codziennie   i zamykamy drzwi w ogóle nie myśląc o tym, że to robimy, ale kiedy przychodzimy do czyjegoś domu lub mieszkania zawsze pierwszą rzeczą, na którą patrzymy są właśnie drzwi. Podstawową ich funkcją jest ochrona.

Początkowo miały ludzi chronić przed dzikimi zwierzętami, intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dawno temu wystarczał kawałek materiału, potem drzwi zaczęto robić z bardziej trwałych materiałów. Z czasem zaczęto ten element domostw uzupełniać o dodatkowe zabezpieczenia i upiększać. Współczesne drzwi nie są już tak wyrafinowane jak na przykład wykonane z brązu Drzwi Gnieźnieńskie, ale są trwałe i funkcjonalne oraz zdecydowanie od tamtych tańsze w produkcji.

Po co nam zatem drzwi?

Na pewno do zapewnienia bezpieczeństwa, zabezpieczenia przed utratą ciepła i dostarczenia komfortu wypoczywania we własnym domu w ciszy. Odkąd zastąpiliśmy kawałek materiału bardzie stabilną konstrukcją, zdajemy sobie sprawę z tego, że drzwi nie tylko odgradzają nas od potencjalnie niebezpiecznego świata zewnętrznego, ale są też swoistą wizytówką naszego domu i nas samych.

Pamiętajcie też o funkcji estetycznej drzwi przy ich wybieraniu.