Drzwi z przeszkleniem mają wiele zalet, nie tylko estetycznych, ale i praktycznych. Doświetlają nam pomieszczenia. Często boimy się, że z powodu przeszklonych drzwi ktoś będzie nam zaglądał do domu, ale z drugiej strony chcielibyśmy widzieć kto przyszedł, tylko najlepiej żebyśmy sami nie byli widziani. Jak rozwiązać ten problem?
Odpowiedź jest prosta : szkło weneckie. Co to takiego? Jak działa? Do czego się przydaje? Dlaczego warto mieć drzwi z takim czymś? Oto pytania, na które postaramy się wam dziś odpowiedzieć. Lustro weneckie to specjalny typ lustra, przez które z jednej strony można patrzeć, natomiast z drugiej zobaczyć swoje obicie. Chociaż wszyscy znają lustro weneckie z filmów kryminalnych, jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do obserwacji aresztowanych przestępców. Prawidłowa nazwa to lustro półprzepuszczalne, a nazwano je weneckim pewnie dlatego, że już w średniowieczu Wenecja słynęła z wyrobu luster i szkła Murano.
Sam patent lustra weneckiego został zgłoszony po raz pierwszy przez wynalazcę Emila Blocha w 1903. Kiedy mamy drzwi z szybami z takiego właśnie szkła, stojąc w ciemnym przedpokoju widzimy tych, którzy stoją pod naszymi drzwiami, sami nie będąc widzianymi. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby zawsze, ale to absolutnie zawsze ograniczyć do minimum źródła światła w przedpokoju. Dlaczego?
Otóż szkło weneckie działa tylko wtedy, kiedy z jednej jego strony jest jasno a z drugiej ciemno. Taki oto wynalazek, który pomoże nam się uchronić przed niechcianymi gośćmi, da nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu.