Przejdź do treści

Dlaczego potrzebujecie drzwi w okleinie z polichlorku winylu?

Okleiny syntetyczne nowej generacji  zachwycają wyglądem i stanowią świetne rozwiązanie do wielu modeli drzwi.

Co mamy do wyboru na rynku?

Jest kilka rodzajów oklein, oznaczone są odpowiednimi skrótami literowymi: CPL, HPL,PCV, PP czy CLPL. O czym informują nas te skróty? Określają metodę i materiał wykorzystany do produkcji. Nie musicie zaraz robić trzeciego stopnia specjalizacji ani doktoryzować się w dziedzinie oklein drzwiowych, warto jednak z grubsza wiedzieć, na czym polega dane rozwiązanie. I tak CPL oraz CLPL to laminaty wykonane z warstw włókien celulozowych, arkuszy papieru dekoracyjnego i żywic służących do ich impregnacji. HPL to wytrzymałe tworzywo termoutwardzalne, stworzone z wielu warstw papieru. PP to polipropylen, czyli związek chemiczny zaliczający się do tworzyw sztucznych, wyróżnia się duża elastycznością. PCV to polichlorek winylu, najstarszy i najpowszechniej wykorzystywany w przemyśle materiał o szerokim zastosowaniu, zapewniający dobrą izolacyjność.

Nawiasem mówiąc powszechnie stosowany skrót PCV jest niepoprawny, bo wyroby z polichlorku winylu oznacza się PVC (od angielskiej nazwy Poli Vinyl Chloride) lub PCW (od polskiej nazwy polichlorek winylu). Jednak na polski rynku  popularność skrótu PCV jest tak duża, że większość producentów oferujących wyroby z polichlorku winylu celowo używa niepoprawnej nazwy, żeby klienci nie czuli się zdezorientowani.

Co decyduje o jakości okleiny syntetycznej?

Na pewno najważniejszym parametrem jest gęstość folii, przekładająca się na jej grubość. Materiały o wysokiej gramaturze są bardziej trwałe, zapewniają drzwiom lepszą ochronę przed uderzeniami, zarysowaniami, zadrapaniami czy ścieraniem. Poza gęstością istotne są też inne parametry okleiny, takie jak twardość, elastyczność czy odporność na warunki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe i inne zjawiska pogodowe.

Okleina PCV na drzwi może dokładnie odwzorowywać strukturę oraz kolor drewna i to do tego stopnia, że trudno rozpoznać, co jest okleiną, a co naturalnym drewnem. I właśnie z tych wszystkich wymienionych wyżej powodów, potrzebujecie mieć drzwi w okleinie PCW.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.