Przejdź do treści

Czy rozmiar drzwi jest ważny?

Jakie wymiary powinny mieć drzwi zewnętrzne, żeby wygodnie wchodzić do domu i żeby ładnie wyglądały na elewacji?

Szerokość drzwi wejściowych
Jest to wymiar drzwi zewnętrznych, mający duży wpływ na ich funkcjonalność. Codziennie kilka razy przekraczamy próg swojego domu, witamy gości, a wielokrotnie wnosimy też meble i inne sprzęty, których gabaryty są często pokaźne. Z tych właśnie względów należy decydować się na drzwi wejściowe najszersze z możliwych.

A co mówi o tym prawo budowlane?
Minimalna wielkość drzwi zewnętrznych powinna zapewnić światło przejścia o szerokości 90 cm i wysokości 200 cm (są to tak zwane drzwi dziewięćdziesiątki). Światło przejścia oznacza wielkość otworu wewnątrz ościeżnicy w momencie pełnego otworzenia skrzydła drzwi.
Szerokość drzwi zewnętrznych  powinna wynosić 90 cm. Jednak trzeba przyznać, że nie wszędzie jest to możliwe. W naszym standardzie mamy więcej szerokości  80, 90 i 100 cm, a nawet drzwi 2 skrzydłowe o szerokości 140 cm.

Warto też pamiętać, że podana szerokość dotyczy skrzydła drzwi. Otwór w ścianie, w którym należy zamontować ościeżnicę, z reguły musi być większy o około 11 do 15 cm.

Wysokość drzwi zewnętrznych
Wymiary drzwi zewnętrznych w domach jednorodzinnych. Wysokość drzwi wynosi 200 centymetrów, ale w ofertach sprzedaży znajdziemy także wyższe skrzydła, dopasowane do nieco wyższego otworu drzwiowego, oraz do starszych domów drzwi dopasowane do niższego otworu. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że otwór pozostawiony w ścianie na osadzenie ościeżnicy musi mieć o 6-8 cm większą wysokość niż skrzydło drzwi.