Przejdź do treści

Czy klamki do drzwi zewnętrznych i wewnętrznych to to samo?

Mogłoby się wydawać, że to, jaką klamkę wybierzemy do naszych drzwi, nie ma aż tak dużego znaczenia. Jest to jednak wbrew pozorom bardzo ważna sprawa – wygląd klamki może bowiem znacząco wpłynąć na całościowy odbiór wystroju wnętrza. Walory estetyczne będą więc głównym wyznacznikiem.

Każde drzwi mają swoją klamkę. Klamki do drzwi w dzisiejszych czasach mogą być różne: zwykłe i klasyczne oraz takie, które mają ciekawy i oryginalny design. Inne klamki dekorują drzwi wewnętrzne, a jeszcze inne przystosowane są do drzwi zewnętrznych. Jak zatem dobrać odpowiednią klamkę do drzwi?

Jest jeszcze kwestia funkcjonalności i tu rodzi się pytanie, czy klamki do drzwi zewnętrznych sprawdzą się we wnętrzu mieszkania?

Klamki wewnętrzne i zewnętrzne – różnice

Pozornie klamki do drzwi zewnętrznych nie różnią się znacznie od tych do drzwi wewnętrznych. Jedne i drugie modele mogą być na długim i krótkim szyldzie. Kiedy jednak zagłębimy się w ten temat bardziej, okaże się, że jest kilka dość istotnych różnic:
Przede wszystkim klamka zewnętrzna montowana jest zwykle w znacznie masywniejszym skrzydle, Grubość 55 , 72 czy nawet 101 mm) oraz  narażona jest na warunki atmosferyczne, (deszcz, słońce, śnieg, mróz) Dlatego też w naturalny sposób klamka zewnętrzna  będzie masywniejsza o wzmocnionej konstrukcji materiałowej oraz będzie zastosowana grubsza powłoka zabezpieczająca (lakier lub galwanizacja).

Jakie zatem powinny być klamki do drzwi wewnętrznych?

Te są mniej wymagające od klamek zewnętrznych. Ładne, pasujące stylem i kolorem do drzwi. Złote, srebrne klamki o różnorodnych kształtach, opływowe lub zwykłe proste, a jednocześnie trwałe, z różnymi szyldami – pokojowe – WC czy też na wkładkę patentową.

Czy klamkę zewnętrzną można zastosować do wewnątrz?

W sprzedaży jest całe mnóstwo różnych modeli klamek wewnętrznych wykonanych w bardzo odmiennych stylach po to, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jeśli jednak nie uda nam się znaleźć odpowiedniego dla nas modelu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować klamkę do drzwi zewnętrznych w drzwiach do pokoju. Gorzej odwrotnie.

UWAGA WAŻNE!!!

Choć zazwyczaj klamki do drzwi wewnętrznych kosztują relatywnie mniej niż klamki typowo zewnętrzne to nie można tego traktować jako oszczędność ponieważ w dłuższej perspektywie klamka wewnętrzna zastosowana do drzwi wejściowych zewnętrznych nie spełni swojej roli i trzeba będzie wymienić ją na nową -typowo zewnętrzną.