Przejdź do treści

Całujesz ją, gdy nie ma gospodarzy

Całujesz ją, gdy nie ma gospodarzy, gdy zapadła, nic się już nie zmieni.

Z niemieckiego klinke – zapadka, to powszechnie używany element, montowany w każdych drzwiach. Dziś klamka w dużej mierze pełni funkcję również dekoracyjną, podkreślając nasz dobry gust i wysoką dbałość o szczegóły. Klamki istnieją od co najmniej 5000 lat i od tego czasu ich konstrukcja ewoluowała, wraz z bardziej zaawansowanym mechanizmem, typami i konstrukcjami.  Klamka to ruchoma, zwykle metalowa lub plastikowa rączka przy zamku u drzwi, służąca do ich otwierania i zamykania.

Jest sprzężona mechanicznie z zasuwą, wysuwającą się z drzwi do futryny i blokującą ich otwarcie. Najczęściej w mechanizmie umieszczona jest sprężyna, która wymusza położenie zasuwy w pozycji wysuniętej. Klamka stanowi dźwignię umożliwiającą pokonanie oporu tej sprężyny, wsunięcie się zasuwy i odblokowanie otwarcia. Najpopularniejszym rodzajem klamki jest zatrzask dźwigni. Drzwi wyposażone w ten uchwyt posiadają zatrzask, który utrzymuje je w pozycji zamkniętej. Ta konstrukcja ma tylko klamkę lub gałkę, która uruchamia ten zatrzask. Naciśnięcie klamki w dół obraca trzpień, uruchamiając rurowy mechanizm zatrzaskowy wewnątrz drzwi, umożliwiając ich otwarcie. Innym rodzajem jest klamka do drzwi na płycie tylnej. Składa się z dźwigni z wyciętą pod nią dziurką od klucza. Pozwala to na włożenie klucza do drzwi w celu sterowania zamkiem wpuszczanym. Podobnie jak przy zatrzasku dźwigniowym, drzwi można otwierać i zamykać przez naciśnięcie klamki, ale można je również zamknąć na klucz.

Ostatnio z powodu coraz większej dbałości o higienę, związanej z niebezpieczeństwem rozprzestrzeniania się wirusa, coraz popularniejsze stają się klamki otwierane stopą lub przedramieniem użytkownika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.