Przejdź do treści

Zadziwiająca historia

Ostatnio z niejakim zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że jesteśmy – jako gatunek ludzki – „spokrewnieni” z oponami samochodowymi i uszczelkami w naszych drzwiach. Być może to twierdzenie wydaje wam się mocno niewiarygodne, ale da się jednak uzasadnić.

Zastanawialiście się kiedyś z czego zrobione są – jakże pożyteczne – uszczelki w drzwiach wejściowych? Okazuje się, że z tego samego co samochodowe opony i kilkaset tysięcy innych rzeczy na świecie. Z gumy. Skąd wzięła się guma? Guma to produkt powstający w wyniku wulkanizacji kauczuku naturalnego lub – współcześnie częściej- kauczuku syntetycznego lub ich mieszanin. Rozróżnia się gumę naturalną(otrzymywaną z kauczukowca brazylijskiego) oraz gumę syntetyczną, której produkcję(opartą głównie na polimeryzacji butadienu) rozpoczęto w latach międzywojennych. Kauczuk naturalny to substancja otrzymywana z soku mlecznego (lateksu) powstaje z roślin kauczukodajnych. W 1823 roku Charles Macintosh opatentował laminowany gumą płaszcz (tzw. Mackintosh). Nieprzemakalna odzież szybko zyskała popularność, ale miała wady – w niskich temperaturach sztywniała, zaś w wysokich topiła się, wydając nieprzyjemny zapach.

Zaradziło temu odkrycie w1839 roku, przez Charlesa Goodyeara, procesu wulkanizacji, w którym z podgrzanego lateksu z dodatkiem siarki uzyskiwał elastyczny materiał, nadający się do przemysłowego wykorzystania. Tak oto doszło do wynalezienia opony (choć wynalazek ten opatentował William Thompson już w 1844 roku, świat zna ją dzięki Charlesowi Dunlopowi, który opatentował pneumatyczną oponę z gumy w 1888 roku). Na cztery tysiące lat przed odkryciem procesu wulkanizacji Indianie w Ameryce Południowej opanowali umiejętność wytwarzania i manipulowania mechanicznymi właściwościami gumy zależnie od potrzeb poprzez dodawanie do lateksu soków innych roślin. Kauczuk wykorzystywany był przez Indian do uszczelniania łodzi i naczyń oraz do wyrobu piłek. Uszczelki w naszych drzwiach są z gumy EPDM (ang.ethylene propylene diene monomer), czyli terpolimeru. Jest to elastomer usieciowany w procesie wulkanizacji siarkowej lub nadtlenkowej. Cechuje się dobrymi właściwościami do odwracalnej deformacji pod wpływem działania sił mechanicznych, z zachowaniem ciągłości jego struktury. Ma też bardzo dobrą odporność na warunki atmosferyczne, działanie wody i temperatury.

Skąd pomysł, że gumowany płaszcz, opona samochodowa, uszczelki w drzwiach i ludzie są „spokrewnieni”? Guma jest polimerem. Większość polimerów jest dziełem człowieka, ale istnieją też polimery naturalne, między innymi takie jak:  DNA i  RNA czyli kwasy nukleinowe, które są nośnikiem informacji genetycznej w organizmach żywych, w nas ludziach też. Bez względu na to czy poczuliście głębszą więź ze swoimi uszczelnionymi drzwiami czy nie, przypominamy o konieczności dbania o uszczelki.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.