Przejdź do treści

Drzwi wykonane w technologii hybrydowej? Co to?

Idea drzwi hybrydowych polega na inteligentnym łączeniu różnych materiałów, w celu uzyskania optymalnych właściwości. Pozwala to wykorzystać ich zalety i równocześnie wyeliminować wady. Najbardziej popularne to drzwi stalowe później drewniane lub aluminiowe.

Stal szczególnie wyróżnia się właściwościami mechanicznymi takimi jak sztywność i wytrzymałość. W porównaniu do aluminium i PCV ma małą rozszerzalność cieplną. Jest wyraźnie lepszym izolatorem w porównaniu z aluminium. Jest dostępna w rozsądnej cenie.

Drewno jako materiał konstrukcyjny ma szereg zalet – jest ciepłe, lekkie, sztywne, ma bardzo małą rozszerzalność cieplną. Drewno posiada jedną, ale dość poważną wadę – jest mało odporne na warunki atmosferyczne i przez to wymaga uciążliwej i kosztownej konserwacji.

Aluminium jest materiałem lekkim i odpornym na warunki atmosferyczne. Niestety posiada dwie spore wady – bardzo dobrze przewodzi ciepło oraz ma dużą rozszerzalność termiczną. Żeby zneutralizować te wady potrzebne są specjalne rozwiązania technologiczne, które dodatkowo podnoszą koszty wytworzenia.

Tworząc drzwi HYBRYDOWE stawiamy na połączenie Skrzydła stalowego okleinowanego wypełnionego pianą PU lub Polistyrenem z ościeżnicą Stalowo-Drewnianą lub ościeżnicą Aluminiową.


Z drewna wykonywany jest rdzeń ościeżnicy termicznej drew/stal. Zapewnia to znakomitą izolację, stabilność termiczną, sztywność i lekkość konstrukcji. Drewno jest chronione przed wpływem warunków atmosferycznych poprzez obłożenie blachą, która dodatkowo usztywnia i poprawia właściwości mechaniczne. Ościeżnica może być również wykonana z profilu aluminiowego z przekładką termiczną. Technologia hybrydowa pozwala stworzyć drzwi o bardzo dobrej izolacji cieplnej Ud=0,6W/m2K, dla drzwi OPTITERM.