Przejdź do treści

Dlaczego otwieramy drzwi na oścież?

Niektórzy w czasie upałów otwierają na oścież, niektórzy na rozcież i okna i drzwi, wszystko w celu uzyskania jakiegokolwiek ruchu powietrza. Moje drzwi są dla ciebie zawsze otwarte na oścież – zapewniamy naszych przyjaciół.

Dlaczego otwieramy drzwi na oścież?

Bo mamy coś takiego jak ościeże, czyli powierzchnie poprzeczne do płaszczyzny muru przy otworze okiennym lub drzwiowym. A skoro mamy takie otwory, to potrzebujemy ościeżnic, czyli nieruchomych ram osadzanych w ościeży. Do ościeżnicy montuje się na zawiasach skrzydła drzwiowe, okienne lub bramowe. Otwierać na oścież, to otwierać na całą szerokość.

Na rynku istnieją różnego rodzaju ościeżnice – te najpopularniejsze stalowe lub mniej popularne stalowo – drewniane. Jedne i drugie mają swoje zalety i wady. Poza tym ościeżnice dzielimy na stałe i regulowane. Ościeżnice stałe mają ustaloną szerokość. Nie mają opasek maskujących, dzięki czemu można jest montować przy prostopadłym łączeniu ścian. Opaski można dokupić lub zastosować korony. Ościeżnice regulowane natomiast posiadają elementy maskujące, opasujące mur z dwóch stron. Takie ościeżnice sprawdza się najlepiej wtedy, gdy w domu mamy ściany o niestandardowych wymiarach. Jej konstrukcja pozwala na zabudowę nawet bardzo grubego muru. Każda ościeżnica wyposażona jest również w uszczelki, które zapewniają izolację akustyczną oraz zapobiegają trzaskaniu drzwiami. Oprócz standardowych elementów poziomych i pionowych, ościeżnice złożone są dodatkowo z maskujących opasek kątowych, które obejmują otwór w ścianie tworząc bardziej estetyczne wykończenie.

Warto pamiętać, żeby nie odróżniały się one jakoś szczególnie od skrzydła drzwiowego, chociaż znamy zwolenników wersji różnokolorowych, którzy mają ościeżnicę w innym kolorze niż drzwi. Jak widać ościeżnica jest elementem absolutnie niezbędnym do tego, żeby w ogóle mieć w domu drzwi i dlatego zawsze sprzedawane są w komplecie ze skrzydłem drzwiowym. Otwierajcie swoje drzwi na oścież nie tylko w czasie letnich upałów, ale też z okazji przybycia waszych ulubionych gości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.