Skąd się wzięły drzwi?
Posiadanie drzwi w domach i mieszkaniach wydaje nam się tak naturalne, że nie zastanawiamy się nad tym skąd ten pożyteczny wynalazek się wziął.

Codziennie kilkakrotnie otwieramy i zamykamy drzwi w ogóle nie myśląc o tym, że to robimy, ale kiedy przychodzimy do czyjegoś domu lub mieszkania zawsze pierwszą rzeczą, na którą patrzymy są właśnie drzwi. Podstawową ich funkcją jest ochrona.
Początkowo  miały ludzi chronić przed dzikimi zwierzętami, intruzami i warunkami atmosferycznymi. Używali ich już starożytni Egipcjanie. W zapisach znajdujemy instrukcję budowy zdobionych wrót do świątyń. Starożytne drzwi  były wykonywane najczęściej z jednolitego kawałka drewna, wybór jego rodzaju zależał od miejsca, w którym były montowane i klimatu tam panującego.
 
Najstarsze drzwi znajdujące się w kolekcjach muzealnych powstały prawie dwa tysiące lat przed naszą erą i pochodzą z Nippur w Mezopotamii. W Polsce też mamy się czym pochwalić – mamy wszak Drzwi Gnieźnieńskie wykonane z brązu, powstały około roku 1175, za czasów Mieszka III Starego, są naprawdę imponujące. Podzielone na dziewięć kwater z płaskorzeźbami przedstawiającymi życie św. Wojciecha od narodzin aż po męczeńską śmierć. Koniecznie musicie je zobaczyć.

A co za jakiś czas ludzie powiedzą o waszych drzwiach?
Czy docenią ich kunszt i piękno? Czy te drzwi będą i funkcjonalne i piękne, i długowieczne?
 
Odkąd zastąpiliśmy kawałek materiału bardziej stabilną konstrukcją, zdajemy sobie sprawę z tego, że drzwi nie tylko odgradzają nas od potencjalnie niebezpiecznego świata zewnętrznego, ale są też swoistą wizytówką naszego domu i nas samych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.

Kontakt

PCW BUD
06-461 Regimin, ul. Mościckiego 43
tel/fax +48236733205, fax 23 673 21 65
kom. 513 109 179
NIP:566-149-65-26
biuro@wenter.pl

Media społecznościowe

Linki

Formularz kontaktowy

Masz pytanie ?
Chcesz zapytać o produkt?
Wypełnij formularz kontaktowy