Framuga? Futryna? Ościeżnica?
Bywa, że trochę trudno jest się nam porozumieć a jeszcze trudniej ustalić szczegóły. I jak w życiu może to nie mieć aż ta kluczowego znaczenia, to jednak przy zamawianiu drzwi warto być jednak precyzyjnym, żeby nie było jak w skeczu Kabaretu Moralnego Niepokoju, kiedy musicie opowiadać o tym, tym, bo to to o tym tym będzie spisywane dla tych tych z tego tego.

Dlaczego o tym przypominamy?
Dzwoni do nas klient i chce zamówić drzwi do nowo wybudowanego domu - " takie z framugą poproszę" - mówi. "Ale my nie mamy drzwi z framugą" - odpowiada zgodnie z prawdą pracownik działu zamówień. " No z tym, wie pan, z futryną" - tłumaczy klient. "A! Z ościeżnicą" - ucieszył się nasz pracownik. "A to jest to samo?" - dziwi się klient.

Chociaż jesteśmy specjalistami od drzwi, dla pewności sprawdzamy w słowniku.
Ościeżnica - rama, w której są zawieszone skrzydła drzwiowe (futryna drzwiowa, czyli odrzwia)
Futryna - rama zamocowana w wewnętrznym otworze drzwiowym, do której przymocowuje się drzwi. "Słownik języka polskiego" PWN twierdzi, że są to synonimy.

Ościeżnica drzwi to prosty element konstrukcyjny, przypominający wyglądem ramę, którą umieszcza się w otworze drzwiowym. To właśnie do niej mocuje się drzwi, dlatego wybór odpowiedniej ościeżnicy jest tak istotny.
A dlaczego nie drzwi z framugą?
Tu z pomocą przychodzą nam Niemcy, od których zresztą i framuga, i futryna przybyły do naszego języka: Türrahmen - ościeżnica do drzwi, Türpfosten - futryna, Pfosten - framuga ( nisza, wnęka, zakątek).
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach? Zadzwoń do nas po poradę lub jak Ci wygodniej wypełnij formularz kontaktowy.

Kontakt

PCW BUD
06-461 Regimin, ul. Mościckiego 43
tel/fax +48236733205, fax 23 673 21 65
kom. 513 109 179
NIP:566-149-65-26
biuro@wenter.pl

Media społecznościowe

Linki

Formularz kontaktowy

Masz pytanie ?
Chcesz zapytać o produkt?
Wypełnij formularz kontaktowy